PROJEKT

Sažetak projekta:

U Republici Hrvatskoj biopepeli su značajan alkalan (pH>12) nusproizvod postrojenja na šumsku biomasu, te ih je sukladno postulatima i praksama cirkularne bio-ekonomije moguće na održiv način zbrinuti, odnosno iskoristiti u agro-/šumskim-ekosustavima uz dodatne beneficije kao što su povećanje plodnosti tala, te manju upotrebu mineralnih gnojiva i komercijalnih kondicionera za neutralizaciju kiselih (pH<6) tala. Projekt se temelji na provedbi višegodišnjih istraživačkih aktivnosti u poljskim i kontroliranim uvjetima tijekom kojih će se ispitati utjecaj primjene različitih doza biopepela na fizikalno-kemijske i mikrobiološke promjene u kiselim tlima, te kvalitativno-kvantitativne parametre poljoprivrednih kultura. Projekt će rezultirati i razvojem novih proizvoda na bazi biopepela sa potencijalom šire primjenu u kemijskim melioracijama kiselih tala.

Ciljevi projekta:

Dokazati upotrebljivost korištenja pepela iz termoelektrane na biomasu u svrhu unaprjeđenja poljoprivredne proizvodnje i plodnosti poljoprivrednih površina na kiselim i tlima slabije opskrbljenim P, K i drugim makro-/mikro-elementima.

Ciljevi-projekta-1-1024x904 PROJEKT

Istraživački dio projekta:

Istraživanje će se provesti na poljoprivrednim površinama šireg područja Đakovštine na lokacijama koje odlikuju kisela lesivirana tla, u dvije vegetacijske sezone. Na samom početku projekta obaviti će se početna pedološka istraživanja kako bi se utvrdilo trenutačno stanje parcela s obzirom na pH tla, sadržaj fiziološki aktivnog P i K te humusa. Opisati će se vanjske i unutrašnje morfološke značajke tala prema World Reference Base for Soil Resources te će se uzorkovati tlo za laboratorijske fizikalno-kemijske analize tla. Temeljem provedenih pedoloških analiza provesti će se 2-godišnji poljski pokusi, organizirani prema potpuno randomiziranom bloknom rasporedu sa 5 tretmana u 4 repeticije, ukupno 20 pokusnih parcela/partneru (kod 5 partnera), odnosno 100 pokusnih parcela po ovome projektu. Tretmani biopepela biti će 0-18 t/ha u tri repeticije.

Nakon aplikacije pepela, partneri će na poljoprivrednim površinama provoditi uobičajene agrotehničke radnje i operacije naredne 2 vegetacijske sezone, tijekom kojih će se istraživati utjecaj pepela biomase na: fizikalno-kemijske promjene u tlu, mikrobiološke promjene u tlu i na visinu i kakvoću prinosa test kultura.

Za potrebe ovog istraživanja obaviti će se kompletan organo-mineralni sastav pepela biomase (5 prosječnih uzoraka): pH, EC, OC, CEC, ukupni C, N, PAHs, ukupni i bio-pristupačni P, K, Ca, Mg, Al, Ca, Cd, Co, Cr, Cu, Fe, K, Mg, Mn, Mo, Na, Ni, P, Pb, Hg, S, Zn. Pored navedenih analiza, pepeo biomase će se analizirati i pomoću naprednih mikroskopskih, mineroloških te izotopskih analiza poput: AMF, SEM-EDS, Zetasizer, SIMS, XPS, XRF, FTIR i XRD.

Provedba aktivnosti – rad na terenu:

Provedba aktivnosti – priprema tla i biljnog materijala za laboratorijske analize:

Provedba aktivnosti – rad u laboratoriju: